Home > sport, Stiri > Romania a castigat "derbiul suferintei" cu Insulele Feroe

Romania a castigat "derbiul suferintei" cu Insulele Feroe

October 15th, 2009 Leave a comment Go to comments

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a castigat “derbiul suferintei”, cu reprezentativa Insulelor Feroe, scor 3-1.

Partida a fost una aflata la discretia “tricolorilor”, care au dominat din primul pana in ultimul minut.

Dupa un inceput de meci mai prudent, elevii lui Lucescu jr. au deschis scorul in minutul 16. Bucur a pasat bine pentru Apostol, mijlocasul Urziceniului a preluat superb, a patruns in careu si l-a executat pe Mikkelsen, portar aflat la ultima partida pentru nationala din Feroe.

Sent

In continuare, desi si-au creat numeroase ocazii de poarta, romanii au platit tribut neatentiei la finalizare, multe suturi sau lovituri de cap fiind deviate de adversari in corner.

Golul de 2-0 a venit abia dupa o ora de joc, “piticul” Gigel Bucur marcand cu o frumoasa lovitura de cap trimisa la coltul scurt.

Pentru a demosntra parca fragilitatea de care a dat dovada defensiva noastra in aceasta campanie, feroezii inscriu golul de onoare in minutul 85, la o faza in care fundasii nostri au fost inexistenti.

Acest adevarat “derbi al suferintei” s-a incheiat cu scorul de 3-1, mazilu punctand si el dupa o actiune frumoasa a dinamovistului Andrei Cristea.

Romania invinge, dar nu convinge pe nimeni iar singurul castig al preliminariilor Campionatului Mondial din 2010 pare a fi publicul fenomenal din Piatra Neamt care a fost alaturi de nationala intr-un moment extrem de dificil.

Categories: sport, Stiri Tags: , , , ,