Archive

Archive for November 29th, 2009

CFR Cluj bate Craiova si urca pe primul loc

November 29th, 2009 No comments

CFR Cluj a castigat meciul cu Universitatea Craiova din etapa a 15-a, scor 2-0, dupa o dominare totala in fata unei echipe fara vlaga.

Venita sa razbune eliminarea din Cupa Romaniei, Universitatea Craiova a inceput ofensiv confruntarea de la Cluj, Eugen Neagoe trimitand in lupta patru atacanti.

Pe o ploaie puternica, startul meciului a fost promitator, cu ocazii la ambele parti, insa in cele din urma spiritele s-au potolit, ardelenii fiind cei care au avut initiativa in prima repriza.

De altfel, CFR Cluj putea intra in avantaj la pauza, dar lovitura de cap trimisa de Yssouf Kone in minutul 44 s-a oprit in bara laterala a portii aparate de Silviu Lung jr.

In partea a doua, Universitatea Craiova a facut si mai mult pasul inapoi, desi avea in teren jucatori ofensivi, iar acest lucru i-a costat pe jucatorii lui Eugen Neagoe.

Primul gol al meciului reusit de CFR Cluj a picat firesc, in minutul 60, cand Ricardo Cadu a trimis la coltul lung in fata portii, dupa o balbaiala a defensivei oltene.

Universitatea Craiova nu a fost capabila de o replica pe masura, iar gazdele au punctat inca o data in minutul 71, la o faza in care Yssouf Kone a reluat din fata portii goale o centrare a lui Deac.

Dupa aceasta victorie, CFR Cluj a acumulat 28 de puncte si a urcat cel putin pana duminica pe primul loc, in timp ce Universitatea Craiova ramane pe locul 10, cu 17 puncte.